Otomobil Hikayeleri: Mercedes-Benz'in Tarihi

22.03.2023
Paylaş:

Otomobil denildiği vakit akla ilk gelen markalardan biri hiç kuşkusuz Mercedes-Benz’dir. Alman otomotiv devlerinden olan, tüm dünyadaki otomobil tutkunlarının hayallerini süsleyen Mercedes-Benz, tasarım harikası ve güçlü modellerinin yanı sıra hikâyesi ve tarihi ile de ilgi çeken markalardan biri. Eğer siz de Mercedes-Benz’in kuruluş hikâyesini, kurucusunu, Mercedes-Benz isminin ve logosunun anlamını merak ediyorsanız, gelin birlikte bu efsanevi markanın tarihine keyifli bir yolculuk yapalım.


Mercedes-Benz Nasıl Kuruldu?

Dünyanın en büyük otomobil markalarından Mercedes-Benz, halihazırda üretime devam eden iki farklı otomotiv şirketinin birleşmesi ile kuruldu. Mercedes-Benz, Karl Benz’e ait olan Benz & Cie. ve Gottlieb Daimler’e ait olan Daimler Motoren Gesellschaft şirketlerinin birleşmesi sonucunda ortaya çıktı. İki şirket birleşince ortaklarının soy isimlerinden oluşan Daimler-Benz isimli şirket ortaya çıktı ve Mercedes-Benz markası da bu şirketin üretimi olarak otomotiv piyasasında yerini aldı. Bugün, Daimler-Benz isimli şirket varlığını sürdürmese de Mercedes-Benz, bir dünya markası olarak yoluna devam ediyor.
Mercedes-Benz Ne Zaman Kuruldu?

Mercedes-Benz markasını hayata geçiren Daimler-Benz şirketi, 1926 yılında kuruldu. Mercedes ismi ve bu ismin hikâyesi, Daimler Motoren Geselschaft’ın önceki yıllarına dayansa da markanın Mercedes-Benz olarak şimdiki ismini alması iki şirketin birleşmesiyle gerçekleşti. Mercedes-Benz, uzun yıllardır Daimler’e ve ortaklarına ait şirketlerin çatısı altında varlığını sürdürürken markanın bağlı olduğu şirketin adı 2022 yılında Mercedes Benz Group olarak değiştirilmiştir.


Mercedes-Benz Nerede Kuruldu?

Alman otomotiv endüstrisinin lokomotif markalarından biri olarak dünya çapında üne sahip olan Mercedes-Benz, Stuttgart şehrinde kurulmuştur. Markanın Mercedes ismini taşıması, kökleri Fransa’ya dayanan bir hikâye olsa da Mercedes-Benz markası, Almanya’ya ait bir markadır.


Mercedes-Benz'in Kurucusu Kimdir?

Mercedes-Benz markası, otomotiv sektöründe söz sahibi olan iki şirket sahibi Karl Benz ve Gottlieb Daimler tarafından kurulmuştur. Markaya Mercedes ismini veren ise Fransa’nın Nice şehrinde ikamet eden Avusturya Nice Başkonsolosu Emil Jellinek olmuştur. Neredeyse yüz yıldır dünya otomotiv sektörüne yön veren markanın isminin ortaya çıkışı da Jellinek ile ilişkili ilginç bir öyküye dayanıyor.


Mercedes-Benz İsmi Nereden Geliyor?

Emil Jellinek’in 1897 yılında Daimler Motoren Gesellschaft şirketinin fabrikasına giderek satın aldığı otomobil, Jellinek’in Fransa’daki saygın ve nüfuzlu kişiliğinden dolayı büyük ilgi uyandırmış. Ülkenin güçlü diplomatlarından ve tüccarlarından olan Jellinek, sahip olduğu güçlü motora sahip Daimler otomobili ile 1899 yılında Nice’de bir yarışa katılmıştır. Katıldığı yarışta kullandığı otomobile kızı Mercedes’in ismini veren Jellinek, yarışı da galibiyetle tamamladığı için bu başarısını Daimler şirketinden 36 adet otomobil siparişi vererek taçlandırmıştır. Emil Jellinek, bu siparişler için Daimler’den Mercedes markasının kullanılmasını talep etmiştir. Böylelikle Mercedes ismini taşıyan araçların ilk seri üretimi gerçekleşmiş ve dünya otomotiv tarihine damgasını vuracak markanın ismi hayata geçmiştir. Mercedes ismi 1902 yılında tescil edilip koruma altına alınırken, Mercedes markası 1926’daki ortaklıkla birlikte Karl Benz’in soyadı ile birleşerek Mercedes-Benz ismini almıştır.


Mercedes-Benz Logosunun Tarihi

Halihazırda kült bir logoya sahip olan Mercedes-Benz’in logosu tarihte pek çok değişikliğe uğradı. 1916 yılından beri üç köşeli yıldız logosunu kullanan Mercedes-Benz’in bu konsepti günümüze kadar sadeleşmiş ve şimdiki halini almıştır. Mercedes-Benz logosundaki yıldızın üç köşesi, Daimler şirketinin karada, suda ve havada evrensel bir marka olduğuna vurgu yapıyor. Bununla birlikte Mercedes-Benz kurucularından Karl Benz, evinin tepesine bir yıldız amblemi yerleştirerek bunun günün birinde güç ve başarı getireceğine inanmıştır. Benz, kendi fabrikasını kurma hayallerini gerçekleştirdiğinde odasının tavanını süsleyen yıldız, şirketinin logosu olarak anlam kazanmıştır.


İlk Otomobil Benz Patent Motorwagen Özellikleri Nelerdir?

Benz Patent Motorwagen, tarihin ilk patenli motorlu otomobili olarak şu özellikleri taşıyordu:

● Boru şaseli karosere ve üç tekerlekli tasarıma sahipti.

● 0,9 beygir gücünde motora sahipti.

● Ulaşabildiği maksimum hız saatte 12,8 ile 16 kilometre arasındaydı.

● Aracın motoru benzin ile çalışıyordu.

● Yaklaşık ağırlığı 265 kg seviyesindeydi.

● 1886 ile 1893 yılları arasında üretildi.

● Motor hacmi 954 cm³ idi.

● 100 kilometre için yaklaşık olarak 10 litre yakıt tüketiyordu.


Mercedes-Benz'in Üretimde Olan Otomobil Modelleri

Mercedes-Benz’in halihazırda üretimi devam eden çok sayıda modeli vardır. Mercedes-Benz çatısı altında üretimi devam eden arabaları türlerine göre sınıflandırmak mümkün.

● Otomobiller: A Serisi, B Serisi, C Serisi, CL Serisi, CLA Serisi, CLC Serisi, CLK Serisi, CLS Serisi, E Serisi, G Serisi, GL Serisi, GLA Serisi, GLB Serisi, GLC Serisi, GLK Serisi, GLS Serisi, M Serisi, R Serisi, S Serisi, Maybach S Serisi, SL Serisi, SLC Serisi, SLK Serisi, SLS AMG Serisi, AMG GT Serisi, V Serisi

● Hafif Ticari Araçlar: Sprinter, Vario , Vito, Viano, Citan

● Kamyonlar: Atego, Axor, Actros, Colani

● Toplu taşıma otobüsleri: Conecto, CapaCity, Citaro, Citaro LE

● Yolcu Otobüsleri: Travego, Tourismo, Intouro, Tourismo K, Tourismo RH, Integro, Tourrider
Mercedes-Benz'in Üretimi Durdurulan Otomobil Modelleri

Otomotiv tarihine pek çok sevilen modeliyle damga vurmuş Mercedes-Benz, son yıllarda bazı başarılı modellerinin üretimini durdurma kararı aldı. Mercedes-Benz, 2022 yılının başında Türkiye’de de yaygın olarak kullanılan A Serisi’nin üretimini durdurdu. A Serisi kapsamında üretimi duran modeller ise A35, A45, A140, A150, A170, A180 ve A200 modelleri. Mercedes-Benz’in AMG ile ortak üretimi olan Mercedes-AMG CLS 53 de 2023 yılı itibariyle üretime veda eden otomobiller arasında yer alıyor.


Mercedes'e Bağlı Kuruluşlar ve İş Ortaklıkları

Köklü otomotiv markası olarak dünya çapında çok sayıda profesyonel ortaklığı bulunan Mercedes-Benz, bağlı kuruluşları ve çözüm ortakları ile birlikte ürün portföyünü genişleten ve otomobil tutkunlarına çok geniş alternatifler sunan bir marka. Mercedes Benz, her bağlı kuruluşu ile farklı niteliklere sahip araçlar üretiyor.


Mercedes - AMG

Mercedes-AMG, Mercedes-Benz’in güçlü performansa sahip araçlar üretmek için çalışan yan kuruluşudur. 1967’den beri yüksek niteliklere sahip araçlar üreten ve klasik Mercedes modellerine kıyasla daha agresif görünüme ve performansa dayalı modelleriyle ön plana çıkan Mercedes-AMG, otomotiv sektörünün pahalı ve iddialı markalarından biri.


Mercedes - Maybach

Daimler AG şirketine bağlı olarak üretim yapan Maybach-Motorenbau GmbH, köklü bir Alman motor şirketidir. İlk döneminde zeplin motoru üreten ve ilerleyen yıllarda lüks otomobil üretimlerine başlayan Maybach, Mercedes-Benz ile iş ortağı olmanın ötesinde Alman endüstrisinin önemli kuruluşlarından biridir. İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman panzerleri için motor üretimi yapan marka, Mercedes-Benz ile ortak olarak S Serisinin üretimini gerçekleştiriyor. S Serisi otomobiller, sıradan otomobillere kıyasla daha büyük boyutlu ve yüksek performanslı olmalarıyla ön plana çıkıyor. Bu sayede birçok otomobil sürücüsünün tercihleri arasında yer almayı başarıyor.


Mercedes - BYD Auto

Çinli BYD Company’e ait olan BYD Auto firması, Mercedes-Benz ile birlikte birtakım otomotiv devleriyle birlikte küresel tasarım merkezi kurdu. Gelecekte son derece yaygınlaşması öngörülen elektrikli araçlar üzerine çalışmalarıyla bilinen BYD Auto, Mercedes-Benz’in uluslararası çözüm ortaklarından biri olarak ön plana çıkarken iki kuruluş, inovasyon anlayışına sahip çalışmalarıyla otomotiv sektörüne yön vermeye devam ediyor.