Otomobil Hikayeleri: BMW'nin Tarihi

12.02.2024
Paylaş:

Otomobil dünyasının öncü markalarından biri olarak öne çıkan BMW, Alman otomotiv endüstrisinin önde gelen isimlerinden biridir. Dünya genelinde otomobil tutkunlarının beğenisini kazanan BMW, sadece şık tasarımları ve güçlü modelleriyle değil, aynı zamanda zengin hikayesi ve tarihi ile de dikkat çeken bir marka konumundadır. BMW'nin kuruluş hikayesi, kurucusu, marka isminin ve logosunun anlamı gibi detayları öğrenmek istiyorsanız, gelin birlikte bu efsanevi markanın tarihine keyifli bir yolculuk yapalım.


BMW Nasıl Kuruldu? 

BMW tarihçesi, 7 Mart 1916 tarihinde Alman mühendis Karl Rapp tarafından Münih, Almanya'da kurulan "Rapp Motorenwerke" adlı uçak motoru üreticisi şirketle başladı. Ancak, Rapp Motorenwerke'nin maddi sorunlar yaşaması üzerine, Gustav Otto, Franz Josef Popp ve Oskar von Miller tarafından kontrolü devralınarak 1916'da "Bayerische Motoren Werke GmbH" (BMW) adında yeni bir şirket kuruldu.


Yeni şirket, öncelikle uçak motorları üretimine odaklanarak Alman İmparatorluğu'nun I. Dünya Savaşı'nda savaş uçakları için güçlü motorlar üretimine katkıda bulundu. Ancak, savaşın ardından Almanya'daki uçak endüstrisinin daralmasıyla BMW, motosiklet ve otomobil motorları üretimine yönelerek stratejisini değiştirdi.


1928'de Alman otomobil üreticisi Dixi'nin satın alınması, BMW'nin otomobil endüstrisine resmi olarak adım atmasını sağladı. Dixi'nin "Dixi 3/15" modeli, BMW'nin ilk otomobili oldu ve bu, markanın otomobil üretiminin başlangıcını oluşturdu.BMW Ne Zaman Kuruldu? 

BMW’nin (Bayerische Motoren Werke AG) resmi kuruluş tarihi 7 Mart 1916’dır. O dönemde "Bayerische Flugzeugwerke AG" olarak adlandırılan şirketin adı 1922’de "Bayerische Motoren Werke AG" olarak değiştirildi. Günümüze kadar bu isimle gelen BMW, otomobil ve motosiklet üretimi konusundaki faaliyetlerine odaklanarak dünya çapında tanınan bir otomobil markası haline geldi.


BMW Nerede Kuruldu? 

Otomobil dünyasının önemli oyuncularından biri olan BMW, Almanya’nın Münih şehrinde kuruldu. Marka yıllar içerisinde dünyanın pek çok ülkesinde tesisler kursa da, Münih kenti hala BMW'nin kökeni ve genel merkezinin bulunduğu şehir olma özelliğini korur.


BMW'nin Kurucusu Kimdir? 

Karl Rapp ve Franz Josef Popp, BMW markasının kurucu ortakları olarak kabul edilir. Alman uçak üreticisi olan Popp, şirketini 1926 yılında Rapp’in sahip olduğu uçak motoru üreticisi Rapp Motorenwerke ile birleştirmiştir. Bu birliktelik sonucunda ise BMW markası ortaya çıkmıştır. Ayrıca İtalyan iş insanı Camillo Castiglioni de BMW’nin kuruluşu için önemli bir isim olarak bilinir.


BMW İsmi Nereden Geliyor? 

BMW'nin ismi, şirketin ilk kurulduğu dönemdeki adından kaynaklanır. BMW'nin orijinal adı "Bayerische Flugzeugwerke AG"dir (Bavyera Uçak Fabrikası A.Ş.). Şirketin kurucuları olan Karl Rapp ve Franz Josef Popp, uçak motoru üretimine odaklandığı için ilk yıllarda bu isim tercih edilmiştir.


Almanya’daki savaş döneminden sonra uçak motorlarına olan talebin azalmasıyla birlikte şirket maddi sıkıntıya girdi ve farklı üretim alanlarına yönelme kararı aldı. Bu değişim sırasında şirketin adı, daha geniş bir ürün gamına atıfta bulunacak şekilde "Bayerische Motoren Werke AG" olarak değiştirildi. "Motoren" kelimesi, Almanca'da "motorlar" anlamına gelir. Böylece BMW’nin günümüzde kullanılan “Bavyera Motor Fabrikası” ismi oluştu.


BMW Logosunun Tarihi 

Halihazırda bilinirliği oldukça yüksek olan BMW logosu, zaman içinde pek çok değişikliğe uğramıştır. Buna karşın logo genel hatlarıyla BMW ile özdeşleşen hatlarını korumuştur.


BMW’nin İlk Logosu (1917-1920) 

BMW'nin ilk logosu, şirketin uçak motorları üretimine odaklandığı dönemde kullanılmıştır. Mavi-beyaz renklerdeki logo uçak pervanesini temsil eder. Mavi renk ise Bavyera bayrağından esinlenmiştir.


Renklerin Değişimi (1920-1923) 

1920 yılında BMW logosundaki renkler değiştirildi. Logo şimdiye kadar kullanılan geleneksel mavi-beyaz renk şemasını korudu. Fakat mavi tonu daha koyu hale getirildi. Ayrıca BMW fontu da değiştirilerek daha keskin bir hale büründü.


Bayerische Motoren Werke AG (1923-1933) 

1923 yılında, şirketin adındaki değişiklikle birlikte, logo üzerinde de bir değişiklik yapıldı. Logo, "Bayerische Motoren Werke AG" yazısı ve yine mavi renklerle tasarlandı.


Renk Değişimi ve Dış Çember (1933-1997) 

1933 yılında, BMW logosu yeniden tasarlandı. Logoda bir dış çember eklenirken, içerideki alan ise siyah-beyaz renklere dönüştü. Dış çemberin içinde, şirketin adının baş harfleri olan "BMW" yazısı yer aldı.


Renklerin Ters Çevrilmesi (1997-2020) 

1997 yılında, BMW logosunda mavi ve beyaz renklerin yerleri tersine çevrildi. Mavi renk artık dış çemberde yer alırken, iç kısımda beyaz renk kullanıldı.


Günümüz (2020-) 

Günümüzde kullanılan BMW logosu 2020 yılında tanıtıldı. Bu logo, minimalist ve düz bir tasarıma sahiptir. Mavi-beyaz renk kombinasyonu korunmuş, ancak logo daha basitleştirilmiş ve modern bir görünüm kazandırılmıştır.BMW'nin Üretimde Olan Otomobil Modelleri 

BMW, geniş bir otomobil yelpazesi sunan bir üreticidir ve ürün yelpazesine sürekli olarak yeni modeller eklemektedir. Bunlar:

Hatchback Modeller: 1 Serisi

Cabrio/Coupe Modeller: 2 Serisi, 4 Serisi, 6 Serisi, 8 Serisi, Z4

Sedan Modeller: 3 Serisi, 5 Serisi, 7 Serisi

SUV Modeller: X1, X2, X3, X4, X5, X6, X7

Performans Modelleri: M2, M3, M4, M5, M8, XM

Elektrikli Modeller: i4, i5, i7, iX1, iX2, iX3, iX


BMW'nin Üretimi Durdurulan Otomobil Modelleri 

Otomotiv sektörünün önde gelen markalarından biri olan BMW, son dönemde bazı başarılı modellerin üretimine son verme kararı alınmıştır. Z1, Z3 ve Z8 gibi Cabrio modellerinin üretimine son veren BMW, bu kararı markanın elektrifikasyon sürecine ağırlık vermek için almıştır. Bununla birlikte marka, yakın gelecekte pek çok modelinin yalnızca elektrikli versiyonunu üretme kararı aldığını duyurmuştur.