Sararmış Farlar Nasıl Parlatılır?

24.04.2023
Paylaş:

Sararan ve matlaşan farlar hem estetik açıdan kötü bir görünüme neden olur hem de ışığı kırdığı için yolu aydınlatmakta yetersiz kalır. Sararmış farları parlatmak ise birkaç temel malzemeyle yapılabilecek pratik bir işlemdir. Sünger, zımpara, cila veya pasta gibi malzemelerin yardımıyla far yüzeyleri kirden ve çizikten arındırılarak temiz bir görünüm elde edilir.
Araba Farları Neden Sararır?

Araba farları; yağmur, kar, nem, çamur ve güneş ışığı gibi çevresel faktörlere maruz kalma sonucunda sararabilir ve matlaşabilir. Pürüzsüz bir yüzeye sahip olan araç farları özel maddelerle kaplanır, ancak zaman içinde bu yüzeyler çevresel kirleticiler nedeniyle kılcal çiziklere maruz kalabilir. Kılcal çiziklerin ve pürüzlerin arasına dolan kireç ve kir tortuları da farın üzerini mat, pürüzlü, sarı ve bulanık bir hale getirir. Sararmış far parlatma işlemi sayesinde aracınızın farlarını ilk günkü görünümüne kavuşturmak mümkündür.


Sararmış Olan Farlar Nasıl Parlatılır?

Sararmış olan farları parlatmak için profesyonel temizlik çözümlerinden yararlanabileceğiniz gibi evdeki malzemeleri kullanarak da etkili bir far temizliği yapabilirsiniz. Far parlatma için başvurabileceğiniz 5 pratik yöntem şu şekildedir:


Buharlı Far Temizleme

Buharlı far temizleme ile yüzeydeki güneş yanıkları ve matlaşmış alanlar kolayca temizlenebilir. Temizlik işlemine ilk olarak zımparalama tekniği ile başlanır. Far yüzeyleri sırasıyla 1200’lük, 1500’lük ve 2000’lik ince su zımparasıyla kirden ve pürüzden arındırılır. Zımpara yaparken bol su kullanmak ve dairesel hareketleri takip etmek cam yüzeye zarar vermemek açısından büyük önem taşır. Son aşamada kloroform buharı kullanarak farlar fabrikasyon görünümüne kavuşturulur. Kloroform yakıcı bir kimyasal olduğu için uygulama mutlaka gözlük, eldiven, maske gibi güvenlik ekipmanları ve uzman kişiler eşliğinde yapılmalıdır.
Far Temizleme Seti Kullanma

Kupa ısıtıcısı, far temizleme solüsyonu, huni, zımpara, mikrofiber bez ve eldiven gibi gerekli tüm ekipmanları içinde barındıran bir far temizleme seti ile aracınızın farlarını parlatabilirsiniz. Ön temizlik, sulu zımparalama, kurulama ve solüsyon dökme aşamalarını sırayla takip ederek hızlı ve kolay bir şekilde far parlatma yapabilirsiniz.


Araç Pastası ile Far Temizleme

Pasta ile cilalama en çok tercih edilen far temizleme uygulamaları arasında yer alır. Temizleme işlemine başlamadan önce far kenarlarına denk gelen kaporta yüzeyleri maskeleme bandı (kâğıt bant) ile kaplanır. Hassas alanlar için ideal olan 1200’lük, 1500’lük ve 2000’lik su zımparaları, far yüzeyini ıslak tutarak ve ara ara silerek uygulanır. Zımpara işleminin ardından araba pastası yüzeye eşit oranda sürülür ve süngerli polisaj makinesiyle detaylı parlatma yapılır.


Far Temizleme Mendillerini Kullanma

Şeffaf yüzeylere temizlik ve parlaklık getirmek için geliştirilen far temizleme mendilleri, far yüzeyi üzerinde üst tabaka oluşturmayı, kirleri arındırmayı ve bulanıklığı gidermeyi sağlar. Far temizleme mendilleri diğer uygulamalar kadar kalıcı olmasa da farların temiz kalmasına yardımcı olur.

Far parlatma işlemi, aracınızın ön bölümünü kozmetik olarak daha iyi hale getirir. Far parlatma, detaylı yıkama ve pasta/cila gibi uygulamalarla aracınızın ikinci el pazarındaki değerini bir üst noktaya taşıyabilir, böylece aracınızı satışa çıkarmak veya yenilemek istediğinizde daha kolay ve hızlı bir şekilde aksiyon alabilirsiniz.