Rektifiye Nedir? Rektifiye Neden ve Nasıl Yapılır?

20.03.2023
Paylaş:

Bir araç, birçok sistem ve parçanın bir araya gelmesiyle oluşur. Bu sistemlerin ve parçaların her biri, aracın çalışmasını desteklemek için tasarlanır. Motor, aracın beyni ya da kalbi olarak kabul edilir ve araçtaki tüm diğer sistemlerin çalışması için düzgün çalışması gereklidir. Motorun çalışması sırasında, parçalar aşınır ve hasar görür. Bu nedenle özellikle yüksek kilometreli araçlarda motor sorunları daha sık görülür. Motorun daha iyi çalışmasını sağlamak ve önlemek için motor rektifiye işlemi yapılır.


Rektifiye Nedir?

Rektifiye, aşınmış ya da hasarlı motor parçalarının onarılması ve yeniden yapılandırılması işlemidir. Bu işlemden sonra motorun daha verimli çalışmasını sağlanır. Hatta araç sahibi motor sorunlarına daha az para harcar. Rektifiye işlemi sırasında, motor parçaları incelenir ve hasarlı ya da aşınmış parçalar değiştirilir. Ayrıca, silindir kapakları ve blokları, pistonlar, segmanlar, valfler ve kam milleri gibi diğer motor parçaları da yeniden yapılandırılabilir. Bu işlem sırasında, parçaların ölçüleri kontrol edilir ve gerekirse yeniden işlenir. Rektifiye işlemi sonrasında, motorun ömrü uzar ve performansı artar.
Rektifiye Neden Yapılır?

Rektifiye işlemi, sıklıkla yüksek kilometreli araçlarda yapılır. Motorun sürekli kullanımı sırasında, parçalar aşınabilir ve birtakım hasarlar oluşabilir. Bu durumda, motorun performansı düşer ve motor arızaları ile karşı karşıya kalınabilir. Rektifiye işlemi, aşınmış ya da hasarlı parçaların değiştirilmesi ve/veya yeniden yapılandırılması işlemlerini kapsar. Rektifiye işlemi sonrası motorun ömrü uzatılır ve performansı artırılır. Rektifiye işlemi, ayrıca aracın performansını artırmak için de yapılabilir. Örneğin, daha yüksek performanslı bir motor isteyen araç sahipleri, motorlarını yeniden yapılandırarak daha güçlü bir motora sahip olabilirler.


Rektifiye Nasıl Yapılır?

Rektifiye işlemi, motor aksamının indirilmesi, parçaların sökülmesi ve temizlenmesi ile montaj gibi yüksek işçilik gerektiren zahmetli bir süreçten oluşur. Rektifiye için bir dizi işlem yapılması gerekir. Bunlar şu şekilde özetlenebilir:

● Rektifiye işlemi öncesi, motor parçaları incelenir. Hasarlı ya da aşınmış parçalar belirlenir ve değiştirilmesi gereken parçalar tespit edilir.

● Hasarlı ya da aşınmış parçalar sökülür. Bu aşamada, motor bloğu, pistonlar, segmanlar, valfler ve kam milleri gibi parçalar da incelenir.

● Parçaların temizlenmesi işlemi, parçaların yeniden kullanımına hazırlanmasında önemli bir adımdır. Parçalar özel temizleme maddeleri ve ekipmanlar kullanılarak temizlenir.

● Parçaların ölçümleri yapılır ve gerekli ise yeniden işlenir. Bu sayede, parçaların ölçüleri ve toleransları yeniden ayarlanır.

● Hasarlı ya da aşınmış parçalar değiştirilir ve yeniden yapılandırılır. Motor bloğu yeniden kaplanır, pistonlar, segmanlar ve valfler değiştirilir ve kam milleri yeniden işlenir.

● Yeniden yapılandırılan parçaların montajı yapılır. Motor bloğu, silindir kapağı ve diğer parçalar birleştirilir.

● Rektifiye işlemi tamamlandıktan sonra, motor test edilir. Bu test sırasında motorun çalışması, gücü ve performansı ölçülür.

Rektifiye işlemi, genellikle uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Motorun yeniden yapılandırılması işlemi, özenle yapılması gereken bir işlemdir ve doğru yapılmazsa motorun performansı daha da düşebilir.
Rektifiye Kapsamına Giren Motor Parçaları Hangileridir?

Rektifiye işlemi sırasında motorun belirli parçaları incelenir, gerektiği durumlarda onarılır veya değiştirilir. Rektifiye kapsamına giren motor parçaları şunlardır:

● Silindir bloğu

● Silindir kapağı

● Pistonlar

● Piston pimi ve yatakları

● Segmentler

● Krank mili

● Rulmanlar

● Kam milleri

● Kam takozları

● Supaplar ve yayları

● Yağ pompası

● Su pompası

● Alternatör

● Servo direksiyon pompası

● Distribütör

● Volan

● Donma tapaları

Bu parçaların her biri, motorun çalışma prensibini etkileyen önemli bileşenlerdir ve rektifiye işlemi sırasında detaylı bir şekilde incelenir. İhtiyaç duyulması durumunda onarılır veya yenisiyle değiştirilir. Böylece motorun daha verimli bir şekilde çalışması da mümkün olur. Aracınızı yüksek performansla kullanmaya devam etmek ve güvenli yolculuklar yapmak için siz de rektifiye gibi araç bakımlarınızı aksatmamaya özen göstermelisiniz.