Pasta Cila Nedir? Pasta Cila Neden Yapılır ve Ne İşe Yarar?

14.03.2023
Paylaş:

Araçların yüzeylerinde dış etkenlere bağlı olarak meydana gelen mikro deformasyonlar, matlaşmaya neden olur. Mikro deformasyonların en önemli nedenleri kuş pisliği, kimyasallar, böcek ölüleri, ağaç reçineleri, güneş ışınları, yıkama sırasında kullanılan fırçalardır. Üstelik bu matlaşma aracın kullanım sıklığından bağımsız olarak meydana gelir. Pasta cila uygulaması yaptırarak aracınızın yeniden ilk günkü kadar parlak ve kusursuz görünmesini sağlayabilirsiniz.


Pasta Cila Nedir?

Pasta cila olarak adlandırılan uygulama aslında pasta ve cila olmak üzere iki farklı işlemden meydana gelir. Pasta uygulaması, sıvı formdaki kimyasallar veya mekanik yöntemlerle araç yüzeydeki boyanın inceltilmesidir. Bu işlem sırasında kuş pislikleri başta olmak üzere aracın boyasına tutunan kalıntılar ile 1. ve 2. derece çizikler giderilir.


Cila uygulaması ise solan araç boyasının yeniden parlak hale gelmesini sağlayan bir işlemdir. Üstelik cila aracı güneş ışınları ve diğer kimyasallara karşı korur. Dolayısıyla cilalama işlemi, aracın yeniden solmaya başlamasını da belirli bir süreliğine geciktirir.


Pasta ve cila işlemleri araçların yüzeyindeki deformasyonun nedenine bağlı olarak ayrı ayrı yapılabilir. Ancak genellikle pasta uygulamasının ardından araçta mikro düzeyde aşınmalar oluştuğu için cila uygulamasına ihtiyaç duyulur.
Pasta Cila Nasıl Yapılır?

Pasta uygulamasına başlamadan önce araç yüzeyi analiz edilerek uygun olan pasta türünün belirlenmesi gerekir. Pastalar, dolgu malzemesi ve silikon içermeyenler ile toz bileşikli ve silikonsuz olmak üzere iki çeşittir. Dolgu malzemesi ve silikon içeren pastalar daha çok derin çiziklere sahip araçlarda kullanılır. Toz bileşikli ve silikonsuz pastalar ise derin olmayan çiziklerin giderilmesi için uygundur. Doğru pasta tür belirlendikten sonra ise sırasıyla şu işlemler yapılır:

● Uygulama alanını toz ve kirlerden arındırmak için dikkatli bir şekilde yıkanır.

● Ardından sabunlu su ve kil hamuru kullanılarak yeniden temizlenir. Kil hamuru peeling etkisi göstereceği için tüm çiziklerin ortaya çıkmasını sağlar.

● Yıkama işlemlerinin ardından araç tamamen kurulanır ve güneş ışığından uzak bir alanda pasta işlemine başlamak için uygulama bölgesi maskeleme bandı ile belirlenir.

● Polisaj makinesine bir miktar pasta sürülür ve dairesel hareketlerle araç yüzeyine uygulanır. Bu işlem sırasında makine düşük devirde kullanılmalı ve basınç uygulanmalıdır.

● Pasta uygulaması sonrasında yüzey bezle silinip hare giderici yardımıyla makinenin oluşturduğu izler temizlenir.

● Aşındırıcı etkiye sahip olmayan bir sünger polisaj makinesine takılır ve süngere bir miktar cila sürülerek cilalama işlemine başlanır.

● Cila uygulaması sonrasında ise yüzey yeniden temizlenip güneş ışığından uzak bir şekilde kurumaya bırakılır.


Pasta Cila Ne İşe Yarar?

İkinci el araç satışı öncesinde de yapılan pasta cila uygulaması, aracın neredeyse ilk günkü kadar parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Pasta cila uygulamalarının faydaları ise şöyle sıralanabilir:

● Özellikle tavan ve kaput üzerindeki güneş ışınlarına bağlı solmaları ortadan kaldırır.

● Sürtünmeye bağlı olarak başka yüzeylerden geçen boya kalıntılarını, kuş pisliklerini temizler.

● Kapı kolları ve bagaj kısımlarındaki ince çiziklerin tamamen kapatılmasını sağlar.

● Araç boyasındaki matlaşmayı ortadan kaldırır ve boya yenileme ihtiyacını ortadan kaldırır.
Pasta Cila Uygulaması Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalıdır?

Pasta cila uygulaması aracın kullanım sıklığına bağlı olarak farklı periyotlarda uygulanabilir. Bununla birlikte pasta uygulamasının minimum 2 yılda bir yapılması önerilir. Çünkü daha sık yapılması araç boyasına zarar verebilir. Cila uygulaması ise etkisini 3 ayda yitirmeye başladığı için ortalama 3 ayda bir yeniden yaptırılabilir. Öte yandan aracınızı sık kullanılmıyor ve güneş ışığına maruz kalmadığı kapalı bir alanda muhafaza ediyorsanız pasta cila uygulamalarını daha geniş aralıklarla yaptırabilirsiniz.


Pasta Cila Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Pasta cila fiyatları kullanılan ürüne, uygulamanın yapıldığı merkeze ve işçilik kalitesine göre değişkenlik gösterir. Pasta ve cila ürünlerinde fiyatlar ise genellikle ürünün içeriğine, etkisine, miktarına göre belirlenir. Örneğin, toz bileşenli ve silikonsuz pastalar mineral içerikleri nedeniyle daha uzun ömürlü olduğu için dolgu malzemeli ve silikonlu pastalara kıyasla daha pahalıdır. Seramik görünüm sağlayan ve ultra hızlı kuruyan cilalar ise silikonlu cilalara kıyasla farklı şekilde fiyatlandırılır. Dolayısıyla pasta cila fiyatları pek çok etkene göre farklılık gösterir.