Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir?

18.08.2022
Paylaş:
Kör nokta uyarı sistemi, sürücülere trafikte büyük kolaylık sağlayan özel bir sistemdir. Yolu, her noktadan kontrol etmeye yardımcı olur. Yol güvenliğini sağlayan bu sistem sayesinde araç sürücüsü etrafta yer alan tüm araçları kolay bir şekilde fark edebilir. Yeni nesil araçların pek çoğunda yer alan bu özellik, trafikte yaşanan sıkıntıların büyük oranda azalmasına da yardımcı olur.Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir?


Araç aynası yardımıyla yapılan yol kontrolü sırasında kör nokta olarak da bilinen bazı bölgeler sürücü tarafından görülmeyebilir. Bu bölgelerin daha net bir şekilde görülmesine yardımcı olan sistemler, kör nokta uyarı sistemi nedir, sorusuna verilenecek en net yanıttır. Özellikle şerit değişimi esnasında sürücüye kolaylık sağlayan bu sistem ile araç kullanımı çok daha güvenli bir hal alır. “Blind Spot Detection” olarak da bilinen kör nokta uyarı sistemi 50 metrelik bir mesafe içerisinde yer alan tüm araçları kapsar. Kör nokta uyarı sistemleri araç aynasının görüş noktasından çıkan araçları sürücüye bildirmek ile görevlidir. Hatalı şerit değiştirme ihtimalini en aza indiren bu sistem sayesinde, trafik kazalarında azalma gözlemlenir. Sürücüye verdiği erken uyarı sayesinde araç sürücüsü panik yapmadan kolaylıkla yön değişebilir. Hem araç hem insan güvenliği konusunda hayati bir öneme sahiptir. Bu sistem trafiğin en yoğun olduğu bölgelerde bile araç sahiplerine kolay ilerleyebilme imkanı sunar.

Kör Nokta Uyarı Sistemi Güvenli mi?


Kör nokta uyarı sistemi yaşanabilecek trafik kazalarını büyük oranda engellediğinden dolayı araç sahiplerine maddi açıdan büyük avantaj sağlar. Kullanımı ve uygulanması son derece güvenli olan bu sistemler sayesinde trafikte rahat bir şekilde ilerlenebilir. Güvenlik risklerini azaltması nedeni ile de araç satın almak isteyenlerin en çok aradığı özellikler arasında yer alır. Birbirinden farklı gelişmiş güvenlik teknolojileri ile entegre şekilde çalışabiliyor olması yönüyle de oldukça fonksiyoneldir. Araç hareketini tehlikeli durumlarda kısıtlayabilme özelliğine sahiptir. Park sorunu yaşayan sürücülere hızlı bir şekilde araç park edebilme imkanı sunar.

Kör Nokta Uyarı Sistemi Araca Sonradan Takılabilir mi?


Kör nokta uyarı sistemi sonradan takılır mı sorusuna net olarak "Evet" cevabını verebiliriz. Bu sistemler araç içerisinde kendiliğinden yer aldığı gibi sonradan ilave olarak da takılabilir. Üstelik takılması kolaydır, kısa sürede her araca monte edilebilir. İnovatif bir bakış açısıyla oluşturulmuş bu sistemler aktif güvenlik önlemleri arasında yer alır. Bu sistemleri taktırırken alanında uzman servislerden faydalanmak gerekir. Bu sayede sistemde olası bir arıza durumu yaşanmadan aracınızı güvenle kullanabilirsiniz. Kör nokta sistemleri araç içerisine yerleştirilirken vantuz ya da klips gibi yardımcı ekipmanlardan faydalanılır. Çift taraflı bant yardımı ile kurulan modelleri de bulunur. Hangi modelin uygulanacağı araç sahibinin kişisel tercihine bağlıdır.

Kör Nokta Uyarı Sistemi Nasıl Çalışır?


Bu sistem kör nokta sensörü ve kameralardan faydalanarak çalışan özel bir yapıya sahiptir. Otomobilin dikiz aynasında yer alan kameralar etrafta yer alan tüm araçları gözlemlemeye yardımcı olur. Bazı otomobil modellerinde ise bu kameralar tampon bölgesine yerleştirilir. Bu sayede araca belirlenen mesafeden fazla yaklaşan bir araç olması halinde sistem sürücüye anında uyarı verir. Bu uyarı genellikle dikiz aynasında yanıp sönen bir ışık demeti halinde olur. Bunun dışında ayrıca Led ekran üzerinde verilecek olan sinyaller aracılığı ile de araç sürücüsü uyarıyı alabilir. Sistemin doğru bir biçimde çalışması için kamera ve sensörlerin temiz tutulması oldukça önemlidir. Bu nedenle, araç sürücüsü bu alanların temizliğine dikkat etmelidir.