Seyahatinizi Güzelleştirecek Uzun Yol Şarkıları

12.01.2023
Paylaş:

Müzik dinlemek, hiç şüphe yok ki yolculukları daha eğlenceli hale getiren bir aktivite. Uzun yollarda dinlediğiniz şarkılar, yolculuğunuzun ruh haline doğrudan etki ederken sizin de yorucu saatlerden keyif almanızı sağlar. Pek çok insan, kendi müzik zevkine ve ruh haline göre uzun yollarda çeşitli müzikler dinler. Ancak, bazı şarkılar vardır ki her kesimden insana hitap eden birer yol şarkısı niteliği taşırlar. Eğer siz de uzun yollarda dinlemek için yeni şarkılar keşfetmek isterseniz sizin için derlediğimiz yerli ve yabancı uzun yol şarkılarını çalma listelerinize ekleyebilirsiniz.
Türkçe Uzun Yol Şarkıları


Pentagram - Gündüz Gece

Pentagram’ın Aşık Veysel’in Uzun İnce Bir Yoldayım türküsünü yorumladığı Gündüz Gece, herkesin diline pelesenk olmuş bir halk müziği eserinin rock yorumu olarak yolculuğa hareket katan türde bir şarkı. Parçanın akustik versiyonları uzun yolda sizi oldukça iyi hissettirebilir.


Bulutsuzluk Özlemi - Yine Düştük Yollara

Ülkenin kült rock gruplarından Bulutsuzluk Özlemi’nin pek çok şarkısı yollarda dinlemek için idealdir. Ancak, Yine Düştük Yollara şarkısı ismiyle bile yol çağrışımını getirdiği için en iyi yerli uzun yol şarkıları arasında özel bir yere sahip. Şarkının hem stüdyo kaydı hem de canlı kayıtlarını dinleyebilirsiniz.


MFÖ - Bodrum

Uzun yolda dinlenecek şarkılar denildiğinde akla ilk gelen isimlerden birisi de tabii ki Mazhar, Fuat, Özkan üçlüsüdür. Mazhar Alanson’un bestesi olup adeta Bodrum’a serenat niteliği taşıyan şarkı, uzun yolda sakin melodilerden yanaysanız ve özellikle de güneye gidiyorsanız tam size göre. Ele Güne Karşı Yapayalnız albümünde yer alan şarkı, en iyi yol şarkılardan biri.


Bülent Ortaçgil - Denize Doğru

Ülkemizin büyük söz yazarı ve bestecilerinden Bülent Ortaçgil’in 2010 yılında çıkan Sen albümünde yer alan Denize Doğru, yol hissiyatını karşılayan şarkılardan biri. Hem sözlerindeki hem de müziğindeki dinginlik ile yolculuğun huzurlu anlarını temsil eden şarkı sayesinde yolculuğunuzun yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.


Pinhani - Dön Bak Dünyaya

Sevilen müzik gruplarından Pinhani’nin “Dön Bak Dünyaya” şarkısı gerek sözleri gerekse müziğiyle harika duygular uyandırıyor. Sakin ve keyifli bir yolculuk geçirmek istiyorsanız bu parça mutlaka listenizde yer almalı.


Haluk Levent - Yollarda Bulurum Seni

Yol temalı şarkılar dendiğinde akla ilk gelenlerden biri olan Yollarda Bulurum Seni hareketli ve eğlenceli şarkılardan biri. Sözlerine eşlik ederek eğlenebileceğiniz ve tekrar tekrar dinlemek isteyeceğiniz şarkılar arasında yer alıyor.


Yabancı Uzun Yol Şarkıları


Eric Clapton & B.B. King - Riding with the King

Dünyanın en büyük gitar virtüözlerinden blues sanatçısı Eric Clapton’un, rock’n roll’un krallarından B.B. King ile birlikte yaptığı albüm çok özeldir. Albümün hit şarkılarından Riding with the King, tarihin en büyük müzisyenlerinden ikisini yolculuğunuza konuk ediyor. Riding with the King, hareketli en güzel uzun yol şarkıları arasında ruh halini pozitif etkilemesiyle ön plana çıkıyor.


Portishead - Roads

Elektronik dokularıyla ön plana çıkan trip hop efsanesi Portishead’in Dummy albümündeki Roads şarkısı, isminden de anlaşılacağı üzere yolculuk hissiyatını yoğun oranda taşıyan bir şarkı. Durağan ama ritmik altyapısıyla uzun yollarda huzurlu dakikalar vadeden şarkı, solist Beth Gibbons’un su gibi akıp giden vokalleriyle rüya gibi bir müziğe dönüşüyor.


The Doors - Light My Fire

Rock tarihinin gelmiş geçmiş en kült gruplarından The Doors’un, yine grubun ismini taşıyan The Doors albümündeki Light My Fire, yolculuklara hareket katacak şarkılardan biri. Jim Morrison’un etkileyici vokalinin gitar, davul ritimleri ve enfes klavye soloları ile buluştuğu şarkı, özellikle gece saatlerindeki uzun yolculukların ruh haline son derece uygun bir rock klasiği. Eğer blues ve psychedelic etkileşimli klasik rock türlerini seviyorsanız Light My Fire tam size göre.


Led Zeppelin - Going to California

Adı üzerinde bir yolculuk temasını barındıran Going to California, klasik/hard rock tarihinin öncülerinden Led Zeppelin’in en iyi albümü olarak gösterilen IV albümünün ballad türündeki şarkılarından biri. Led Zeppelin’in genel tarzından farklılıklar taşıyan ama Robert Plant’in duygu yüklü sesi sayesinde özellikle gece yolculuklarının hakkını veren şarkı, yabancı yol şarkıları arasında ön plana çıkanlar arasında.


Guns N’ Roses - Paradise City

Efsane rock müzik grubu Guns N’ Roses’un en sevilen parçalarından biri olan Paradise City, dinlemekten ve eşlik etmekten keyif alacağınız bir parça. Axl Rose’un benzersiz vokaliyle ve yüksek temposuyla eğlenceyi doruklara taşıyan şarkıya listenizde yer vermenizi tavsiye ederiz.


Michael Jackson - A Place With No Name (Original)

Pop müziğin kralı Michael Jackson’ın hayat verdiği parçalardan biri olan A Place With No Name; üzüntünün ve acıların olmadığı bir yerin hikayesini anlatırken insanı farklı duygulara sürüklüyor. Uzun yolda keyifle dinleyeceğiniz şarkılardan biri olduğunu söyleyebiliriz.