Arabayla Akdeniz Turu Rehberi

19.06.2023
Paylaş:

Deniz, kum ve güneş üçlüsünün muhteşem yaz tatili fırsatları sunduğu Akdeniz, geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan tarihi mekanların yanı sıra yeşille iç içe alanlarıyla da büyüleyici bir rota sunuyor. Arabayla Akdeniz turu rotası planlıyorsanız Türkiye'nin en güneyinde unutulmaz günler geçireceğiniz Akdeniz keşfi için ihtiyacınız olan bu rehberde bulabilirsiniz.


Arabayla Akdeniz Turu Rotası

Aracınızla Akdeniz turu rotasına Ege Bölgesi'ne komşu Fethiye'den sonra Antalya bölgesinin ilk sahil kasabası olan Kaş'a bağlı bir belde olan Kalkan'dan başlayabilirsiniz. Antalya'nın il sınırının ilk kilometreleri olarak nitelendirebileceğimiz küçük bir koy olan Kalkan'dan sahil şeridi boyunca keyifli bir sürüş ile birçok doğal güzelliği keşfedebilirsiniz.

Sahil boyunca devam ederek Antalya şehir merkezi ve Alanya rotasında eşsiz Akdeniz manzarasıyla rotanıza devam edebilirsiniz. Güzergah üzerinde Türkiye'nin en güney noktalarından biri olan Anamur bağlantısı ile Mersin'e doğru keyifli bir yolculuk sizleri bekliyor. Mersin'de keşfedilmesi gereken sayısız tarihi ve doğal mekanları keşfettikten sonra mutfağı ile dillere destan olan iki şehrimize ulaşırsınız; Adana ve Hatay.

Adana'da türlü türlü kebapları ve sadece bu yöreye özgü lezzetleri tadarak, keşif yolculuğunuza Hatay'da devam edebilirsiniz. Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Adana ve Hatay'da görmeniz gereken sayısız adres bulunur.


Arabayla Akdeniz Turu Yaparken Nerelere Uğramalısınız?

Akdeniz’in eşsiz deniz manzarası ile başlayan ve rotanız boyunca sağ yanınızda Akdeniz’i arkadaş edindiğiniz yolculuğunuzda Mersin, Adana, Hatay gibi sadece Türkiye’nin değil dünyanın en özel mutfaklarında tadım yapma fırsatına sahip olabilirsiniz. İşte Akdeniz rotası önerimizde unutulmaz anlar yaşayabileceğiniz duraklardan birkaçı şöyle:


Kalkan - Kaputaş - Kaş

Muğla sınırından Antalya’ya giriş noktası olan Kalkan rotanızın başlangıcında size bir koyda aradığınız tüm doğal güzellikleri sunuyor. Küçük bir tatil beldesi olan Kalkan’da deniz keyfini yaşarken rota üzerindeki başta Patara olmak üzere antik kentleri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Kalkan - Kaş yolu üzerindeki Türkiye’nin kanyon ağzı plajlarından Kaputaş Plajı’nı mutlaka görmelisiniz.


Demre - Finike - Adrasan

Kalkan'dan sahil şeridini takip ederek uğrayacağınız adresler Demre ve Finike üzerinde Kekova Batık Kent, Myra Antik Kent ve Myra Kaya Mezarları ile Noel Baba'nın piskoposluğunu yaptığı St. Nicholas Kilisesi, Noel Baba Müzesi görmeniz gereken tarihi mekanlar olarak sıralanabilir. Yine Türkiye’nin en güzel plajları ve kamp alanlarından Adrasan ve Akvaryum Koyu da bu bölgededir.
Tekirova - Kemer

Antalya merkeze varmadan önce rotanız üzerinde bulunan Tekirova ve Kemer plajları ile sizleri denizin keyfini çıkarmaya davet ediyor. Zorlu yollardan geçtikten sonra bu bölgede konaklayabileceğiniz birçok otel ve pansiyon bulunur.


Antalya Merkez

Antalya'nın merkezi de tüm ilçe ve beldelerinde olduğu gibi birçok güzelliği sınırları içerisinde barındırıyor. Burada görebileceğiniz yerleri Antalya Kaleiçi, Düden, Kurşunlu Şelaleri, Termesos, Perge ve Silyon antik kentleri olarak sıralamak mümkün.


Belek - Side

Antalya merkezden yola çıktığınızda sahil şeridinde sizi karşılayan ilçelerden olan Belek ve Side’nin pilajlarında denizin tadını çıkarabilir bölgedeki antik kentler ve doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz. Sahil şeridinden bir süreliğine ayrılarak, Manavgat ilçesindeki Manavgat Şelalesi’ni görmelisiniz.