Araba Rengi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

07.03.2023
Paylaş:

Araba rengi seçimi her ne kadar tamamen kişisel zevk olarak görülse de aslında birçok faktöre bağlıdır. Arabanın yakıt tüketiminden konfora, kirlenmesinden bakıma kadar birçok noktada araç rengi direkt olarak etkilidir. Bu nedenle araba rengi seçimi sırasında bakım maliyetleri, yaşanan coğrafya, yakıt tüketimi, konfor, rengin insan psikolojisi ve fizyolojisi üzerindeki etkisi gibi birçok noktaya dikkat etmeniz gerekir.
Araba Rengi Seçerken Hangi Noktalara Dikkat Edilmeli?

Araba rengi seçerken dikkat edilmesi gerekenler listesinin başında kişisel estetik zevkler yer alır. Detaylara inildiği zaman araba rengi seçimi ile ilişkili olan diğer unsurlar gelir. Araba rengi seçimi sırasında hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini bilirseniz doğru karar verebilirsiniz. Öncelikle sık tercih edilen bazı renklerin özellikleri ve asfalt üzerindeki görünürlüklerine göre kaza derecelendirmeleri şu şekildedir:


Opak beyaz renk, çoğunlukla baz model olarak üretildiği için ekstra ücret ödenmesi gerekmez ve güneş yanığı olma ihtimali düşüktür. Lokal boyamalarda rengi tutturması zor değildir. Trafikte fark edilmesi kolay olduğu için kaza yapma riski en düşük araçlar beyaz ve tonlarıdır.

Metalik, simli ve karbon siyah renk, asaletin temsili olduğu ve ağır başlı göründüğü için makam araçlarında ve yüksek rütbeli kişilere ait otomobillerde sık tercih edilir. Dezavantajı sık kirlenmesi ve tüm tozu göstermesidir. Kaza yapma riski beyaz otomobilden %10 daha fazladır.

Gri ve metalik gri renk tonunu tutturmak zor olduğu için lokal boyamalarda kusursuz görünüm elde etmek güçleşebilir ve tüm aracın boyanması gerekebilir. Güneş yanığı olma ihtimali yüksektir. Trafikte fark edilmesi zor olduğundan istatistiklere göre beyaz renkten %11 daha fazla kaza yapar. 


Kişisel Zevklerinize Göre Renk Seçimi Yapabilirsiniz

Araba rengi seçimi yaparken ilk önce kişisel zevkinizi göz önüne almalısınız. Böylelikle aracınızı daha çok sever ve her gördüğünüz zaman hayranlıkla bakarsınız. Arabasını seven insanların onun bakımlarını düzenli yaptırdığı, daha çok ilgilendiği ve dikkatli kullandığı bilinen bir gerçektir.


Arabanızı gördüğünüz zaman rengi sizin ve diğer insanların duygularını etkileyebilir. Renklerin insan psikolojisi üzerinde yarattığı etki bunun sebebidir. Renklerin insan fizyolojisi üzerindeki etkisi ise araçların görünürlüğü ile ilişkilidir. Siyah rengin gizemi ve sofistike görünümü, mavinin güvenilirlik yaratması, kırmızının hareket ve hakimiyet duygusu uyandırması ve beyazın masumiyet ve sakinlik duygusu uyandırması renklerin psikolojik etkisidir. 


Kolay Kir Göstermeyen Renkleri Tercih Edin

Araba rengi seçimi sırasında arabayla uzun süre ilgilenecek vaktiniz olmadığını düşünüyorsanız kolay kir göstermeyen renklerin tercih edilmesi önerilir. Yapışkan ve zorlu kirlerden arınmak ya da hızla arabayı temizlemek için tazyikli su kullanmak boyaya uzun vadede zarar verir. Kılcal çizikler, boya katmanının incelmesi gibi olayların sebeplerinden biri de tazyikli şekilde araba yıkamaktır. Bu nedenle araba renkleri seçerken koyu renk yerine açık renge yönelerek kolay kirlenmemesini sağlayabilirsiniz.


Rengin Konfora Olan Etkisini Göz Ardı Etmeyin

Araba rengi seçimi sırasında dış kaplamada kullanılan rengin iç konforu etkilediğini bilmelisiniz. Koyu renklerin güneşi çektiği, açık renklerin güneşi yansıttığı bilindiği için mevsimsel giyim önerilerinde bile uzmanlar buna dikkat edilmesini tavsiye eder.


Güneşli ve sıcak gün sayısının çok olduğu Antalya gibi bir şehirde yaşıyorsanız araç rengi yüzünden yaz aylarını zorlu geçirebilirsiniz. Çünkü siyah renkli açık alana park edilmiş bir araç beyaz renkli olana göre çok daha fazla ısınır ve klima ile soğuması uzun sürer. Tam tersi durumda soğuk iklimde iseniz siyah renkli bir araba kliması içeriyi daha kolay ısıtır.Rengin Yakıt Tüketimine Etkisini Biliyor muydunuz?

Çoğu insan tarafından bilinmese de aslında araba renkleri araç performansından yakıt tüketimine kadar birçok noktada etkilidir. Bu nedenle araba rengi seçimi sırasında bu bilgi hatırlanmalıdır. Rengin yakıt tüketimi ve performansa etkisinin minimal derecede olması çoğunlukla seçim aşamasında göz ardı edilmesine neden olur. Araba renginin yakıt tüketimine etki etmesinin nedeni klima ve parçaların ısıma derecesidir.


Renklerin güneş ışığını yansıtma değeri 0 ile 1 arasında değerlendirilir. 1’e yakın renklerin yansıtma gücü yüksek, 0’a yakın renklerin yansıtma gücü düşüktür. Siyah rengin yansıtma değeri 0,05 iken beyaz rengin yansıtma değeri 0,8’dir.


Bu nedenle beyaz ve siyah bir araba aynı yerde, aynı açı ile aynı sürede güneşin altına bırakıldıkları zaman ikisinin iç mekân sıcaklığı ortalama 10°C farklı olur. Yani siyah renkli araç sıcaklığı içinde depolar. Arabaya bindiğiniz zaman içeriyi soğutmak için klima açarsanız siyah renkli araçta klima daha yoğun çalışır. Bu durumda yakıt tüketimini doğrudan etkiler. 


Dünyada Arabalarda En Çok Hangi Renkler Tercih Ediliyor?

Dünya çapında en çok tercih edilen araba renkleri arasında 1. sırada beyaz renk gelir. Ardından sırasıyla siyah, gri, gümüş, kırmızı, mavi, kahverengi, yeşil ve turuncu gibi diğer renkler gelir. Peki, bunun araba rengi seçimine etkisi nedir?


Bir rengin çok ve az tercih edilmesi otomobilin satış değerini etkiler. Çünkü fabrikalar en çok tercih edilen renklerde daha fazla üretim yaparken az tercih edilen renklerde sınırlı üretim yapar. Henüz alış aşamasındayken bile araba rengi fiyatı etkiler. Bu nedenle satış döneminde de renklere göre biçilen değer değişir.


Tabi, arabanın boyası ve rengi yüzünden bakımsızlığı göz ardı edilirse bu durum gerçekleşir. Beyaz araçlar sık üretildiği için fiyatı canlı renklere göre genellikle düşüktür. Fakat ikinci el satışlarında beyaz renk kusuru daha az belli ederken canlı renkler yıpranıp değer kaybedebilir.


Bir marka ve modelin popüler olan rengi hızlı satılırken diğerleri zor satılabilir. Araç renkleri güneş yanığı lekesi, lokal boyaların kusursuz görünümü ve çiziklerin belli olma durumunu da etkiler. Bu da alıcıların rahatsız olmasına neden olabilir.